Extra-curricular Options

December 23, 2013 0 Comments

Mondays

TeamWhereTimeCoachCost
u9 Mini Soccer MatchesSchool Field14:10 - 15:00C.Kieffer-Walker/ C.Doose/ A.SouthgateFree
U10 Soccer PracticeSchool Field15:00 - 16:00M.Rosemann/M.Williamson/M.BennettFree
U11 Soccer PracticeSchool Field14:55 - 16:00T.Makhaphela/A.LouisFree
U13 Boys Hockey PracticeNorwich Oval14:55 - 16:00Q.Dreyer/G.DreyerFree
U12 Boys Hockey PracticeNorwich Oval14:55 - 16:00D.Smith/D.VianelloFree
U12 NetballCourts14:55 - 16:00G.Watson/N.dos SantosFree
U13 Netball PracticeCourts14:55 - 16:00H.Smith/A BergerFree
Improvers NetballCourts14:55 - 16:00N.Sobethwa/C.Fombe/T.HallsFree
U10 Girls Hockey PracticeNorwich Oval14:55 - 16:00K.Dixie/J.Muller/M.BosmanFree
U11 Girls Hockey PracticeNorwich Oval14:55 - 16:00M.Hibbert/M.Galley
Grade 5 - 7Table Tennis14:55 - 16:00B.CalothiFree
G1 -3 ArtArt Room14:15 - 15:15du PreezFree
All Modern DancePavilion14:45 - 18:00Amy CasperPrivate
Nature NetworkField14:15 - 15:15Suzanne De-Nobrega LemoinePrivate

Tuesdays

TeamWhereTimeCoachCost
U12 Soccer MatchesHome/Away15:00 - endT.Makhaphela/A.SouthgateFree
U13 Soccer MatchesHome/Away15:00 - endC.Doose/B.StotterFree
U10 boys Hockey PracticeNorwich Oval14:55 - 16:00C.Lee/D.Smith/M.ArendseFree
U11 Boys Hockey PracticeNorwich Oval14:55 - 16:00Q.Dreyer/G.DreyerFree
U9 Netball PracticeCourts14:55 - 16:00N.Zeeman/T.LangFree
U10 Netball PracticeCourts14:55 - 16:00K.Meyer/K.OakleyFree
U11 Netball PracticeCourts14:55 - 16:00S.Fourie/K.VolkwynFree
U12/U13 Girls Hockey PracticeNorwich Oval14:55 - 16:00B.Evans/D.Wedel/T.BloreFree
U8 - U13 Cross Country PracticeSchool Field07:00 - 07:730K.Lamb/C.QuintonFree
Grade R Clay PlayGrade R ( Butterfly) Classroom12:45 - 13:40Janet MullerPrivate
Grade 1 Clay PlayGrade 1D Classroom13:00 -13:55Janet MullerPrivate
Grade 2-7 Clay PlayGrade 1D Classroom14:30 - 15:40Janet MullerPrivate
Judo Grade R - 1Hall15:00 - 16:00VianelloPrivate
Judo Grade 2 - 3Hall16:00 - 17:00VianelloPrivate
Judo Grade 4 - 7Hall17:00 - 18:00VianelloPrivate
Ballet Grade R - 7Pavillion14:45 - 20:00Kit DaviesPrivate

Wednesdays

TeamWhereTimeCoachCost
U9 Mini Soccer PracticeSchool Field14:05 - 15:00Kieffer-Walker/C.Doose/A.SouthgateFree
U10 Soccer MatchesHome/Away15:00 - EndM.Rosemann/M.Williamson/M.BennettFree
U11 Soccer MatchesHome/Away15:00 - endT.Makaphela/A.LouisFree
U12 Boys Hockey MatchesHome/Away15:00 - endD.Smith/D.VianelloFree
U13 Boys Hockey MatchesHome/Away15:00 - endQ.Dreyer/G.DreyerFree
U9 Netball MatchesHome/Away15:00 - endN.Zeeman/T.LangFree
U10 Netball MatchesHome/Away15:00 - endK.Meyer/K.OakleyFree
U11 Netball MatchesHome/Away15:00 - endS.Fourie/K.VolkwynFree
U12 Netball MatchesHome/Away15:00 - endG.Watson/N.dos SantosFree
U13 Netball MatchesHome/Away15:00 - endH.Smith/A.BergerFree
G4-7 Art ClubArt Room14:55 - 15:55du PreezFree
Drama AllPavilion13:45 - 16:30Bridget McCarthyPrivate
GymnasticsHall14:45 - 17:30Blyde HopkinsPrivate
Tennis Grade R - 2Courts12:45 - 14:30Dean BothaPrivate
Eazy Stitch Kidz
Grade 1 - 2
6A Classroom13:15 - 14:15Cindy BaileyPrivate
Eazy Stitch Kidz
Grade 3
6A Classroom14:15 - 15:15Cindy BaileyPrivate
Eazy Stitch Kidz
Grade 4 - 7
6A Classroom15:15 - 16:15Cindy BaileyPrivate

Thursdays

TeamWhereTimeCoachCost
U12 Soccer PracticeSchool Field14:55 - 16:00T.Makhaphela/A.SouthgateFree
U13 Soccer PracticeSchool Field14:55 - 16:00C.Doose/B.StotterFree
U10 Girls Hockey MatchesHome/Away15:00 - endC.Lee/D.Smith/M.ArendseFree
U11Girls Hockey MatchesHome/Away15:00 - endQ.Dreyer/G.DreyerFree
Improvers Netball MatchesCourts15:00 - endN.Sobethwa/C.Fombe/T.HallsFree
U10 Girls Hockey MatchesHome/Away15:00 - endK.Dixie/J.Muller/M.BosmanFree
U11 Girls Hockey MatchesHome/Away15:00 - endM.Hibbert?M.GalleyFree
U12/U13/ Girls Hockey MatchesHome/Away15:00 - endB.Evans/D.Wedel/T.BloreFree
Ballet Grade 3 - 7Pavillion14:55 - 20:00Kit DaviesPrivate
Tag Rugby Grade 1 - 2School Field13:15 - 14:00Jake AntonakisPrivate
Tag Rugby Grade 3School Field14:15 - 14:45Jake AntonakisPrivate
Chess Grade R - 22A Classroom13:00 - 14:00Andrew TalamarkesPrivate
Chess Grade R - 22A Classroom14:15 - 15:15Andrew TalamarkesPrivate
Chess Grade R - 22A Classroom14:45 - 15:45Andrew TalamarkesPrivate
Curious Cubs Grade R - 1Grade R Classroom12:45 - 13:50Dr Rebecca FelixPrivate
Curious Cubs Grade 2Grade R Classroom14:10 - 14:40Dr Rebecca FelixPrivate
Soccerstarz Grade RField13:10 - 13:45Jackie BiddlePrivate

Fridays

TeamWhereTimeCoachCost
Girls Soccer Practice/MatchHome/Away13:55 - 14:55C.Doose/T.MakhaphelaFree
U13A/B/C Boys Tennis MatchesHome/Away14:00 - endMakaphelaFree
U8 - U13 Cross CountryRace DayAwayK.Lamb/C.QuintonFree
Ballet G4 - 7Herschel14:45 - 20:00Kit DaviesPrivate
Hip Hop/ Breakdance GR - 7Pavillion13:45 - 18:00Tracey KantorPrivate
Cricket Term 1+4
Soccer Term 2+3
Grade 1 - 7
Lady Anne13:00 - 17:00Grant RosenkowitzPrivate

Saturdays

 

Contact Details

ActivityNameNumbereMail 
BalletMs Davies082 355 0976kit@kitdaviesballet.co.za
Break Dance/Hip HopMs Kantor074 278 1619starlightdans@yahoo.com
JudoMiss D Vianello079 512 9207dvianello@thegrove.co.za
Clay PlayMrs Janet Muller082 420 0064janet@clayplay.co.za
GymnasticsMrs Hopkins021 782 2656
Soccer/CricketMr Rosenkowitz084 777 1212info@kidsoncloud9.co.za
www.kidsoncloud9.co.za
Tag RugbyJake Antonakis079 934 1202jake5v5@hotmail.com
Curious CubsDr Rebecca Felix072 244 5600rebecca@curiouscubs.co.za
DramaBridget McCarthy072 771 5191mccbridget@gmail.com
ChessAndrew Talmarkes083 559 0406insightchesacademy@gmail.com
SoccerstarzJackie Biddle082 513 5162jackie@soccercise.co.za
TennisDean Botha082 574 9020deanfam@cybersmart.co.za
Nature NetworkSuzanne De-Nobrega Lemoine082 535 0838naturenetwork3@gmail.com
Modern DanceAmy Casper072 391 6819amycasperdancestars@gmail.com
Eazy Stitch KidzCindy Bailey079 381 4129cindy@eazystitch.co.za
Filed in: Extra-Curricular